Aktualności


07.04.2017

Zalecenia dla pacjentów leczonych ortodontycznie


    Powodzenie w leczeniu ortodontycznym w znacznej mierze zależy od dokładnego stosowania się do zaleceń lekarza i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej.
W czasie leczenia ortodontycznego bardzo istotna jest współpraca pacjenta, prawidłowa higiena jamy ustnej, odpowiednia dieta oraz regularne wizyty kontrolne.

W przebiegu leczenia istotne jest przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych wyznaczanych zazwyczaj co 4-6 tygodni. Pacjenci, którzy nie mogą sprostać tym wymaganiom nie mogą być leczeni ortodontycznie. Samo zaprojektowanie, wykonanie i wstępna aktywacja aparatu bez współpracy ze strony pacjenta nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu w leczeniu.Aktywacji oddawanego pacjentowi aparatu dokonuje lekarz zgodnie z planem leczenia i przeprowadzonymi analizami.

 

Założony aparat może początkowo dawać poczucie niewygody, będzie ono stopniowo zanikać.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny.


Należy unikać lepkich słodyczy ( toffi, karmel, guma do żucia), twardych pokarmów (twarde skórki chleba, orzechy, słonecznik). Twarde owoce (jabłka, gruszki) i warzywa należy kroić na drobniejsze kawałki. Unikać należy również słodzonych, gazowanych napojów (typu Cola, Fanta, Sprite) oraz ograniczyć spożycie kwaśnych soków owocowych( np. pomarańczowy, jabłkowy).
Nie wolno nagryzać na ołówki, długopisy itp. oraz obgryzać skórek wokół paznokci.


Aparat ortodontyczny nie działa szkodliwie na szkliwo zębów, jednak przy niedostatecznej higienie jamy ustnej zęby mogą ulec odwapnieniu lub próchnicy, dlatego zarówno zęby jak i aparat muszą być czyszczone szczególnie starannie po każdym posiłku i przed snem.
Wskazane są regularne wizyty kontrolne stanu uzębienia co ok. 6 miesięcy (oraz ewentualne leczenie zębów,jeśli to konieczne) u stomatologa, którego pacjent leczy się zachowawczo.


W nagłych przypadkach (np. obluzowanie pierścieni, odklejenie zamka, uszkodzenie sprężyn lub płyt aparatów wyjmowanych, wystąpienie bólu) prosimy o kontakt telefoniczny celem udzielenia porady lub wyznaczenia ewentualnego terminu wcześniejszej wizyty.


Podczas leczenia aparatem stałym obecność zamków może spowodować otarcia błony śluzowej warg i policzków a także dyskomfort dla języka. Objawy te będą stopniowo słabnąć w miarę noszenia aparatu. Można stosować ochronny wosk na zamki aparatu czy też maść na otarcia błony śluzowej (Sachol, Solcoseryl)
Podczas leczenia, w szczególności aparatem stałym przemieszczane zęby mogą wykazywać zwiększoną ruchomość i często bywają nieco tkliwe przy nagryzaniu pokarmów.
Postępowanie ortodontyczne trwa także po zakończeniu leczenia aktywnego. Jest to tzw. okres retencyjny leczenia. Po leczeniu aparatami stałymi konieczne jest zastosowanie aparatu retencyjnego, który jest kontrolowany przez lekarza ortodontę.

07.04.2017

Instruktaż noszenia retainerów wyjmowanych

07.04.2017

Tabletki Retainer Brite